Księga Słów Wszystkich / KSW

The Book of All Words / BAW

 

KSW istnieje wyłącznie dzięki komputerom i sieci.

Program KSW generuje wszystkie kombinacje 26 liter alfabetu łacińskiego, w słowach o długości od jednej litery do nieskończoności i ustawia je w układzie alfabetycznym w numerowanych stronach. Paginacja opiera się na ogólnie zdefiniowanym układzie strony, który zawiera do 1800 liter, zorganizowanych w rozdziały. Numeracją rozdziałów jest liczby liter, z których składa się słowo.

Rozdział pierwszy zawiera słowa jednoliterowe:
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z.

Rozdział drugi zawiera słowa dwuliterowe:
aa ab ac ad ... do ... in ... on ... zx zy zz.

Kolejne numery rozdziałów odpowiadają ilościom liter w słowach. Ilość rozdziałów jest nieskończona – „słowa” mogą składać się z dowolnej liczby liter.

KSW nie może zaistnieć w formie drukowanej w całości ponieważ ilość jej stron jest nieskończona. Można natomiast na życzenie czytelnika / widza „wyrwać” z niej – zobaczyć / wydrukować dowolną stronę z wybranym słowem lub o podanym numerze strony. Program wyświetla wskazaną stronę zawierającą żądane słowo i słowa sąsiadujące. Strona opatrzona jest prawdziwym kolejnym numerem.

Jeśli słowo zostanie opatrzone definicją wówczas zostanie zapisane w ENCYKLOPEDII KSIĘGI SŁÓW WSZYSTKICH / EKSW. W ten sposób każdy użytkownik może stać się współautorem KSIĘGI. Opisy / definicje istnieją w Internecie.

Projekt nawiązuje do strukturalnego nurtu w sztuce współczesnej: Detali Opałki „1965 / 1 – ∞” – obrazów składających się z sekwencji kolejnych liczb czy mapy w skali 1:1 w opowiadaniu Borgesa.

*

KSW powstała w 1975 roku na biurowym minikomputerze Mera 300 we współpracy z Mieczysławem Gryglikem. Kolejne wersje online w formacie HTML powstały we współpracy z Karolem Rosłańcem (2000) i Michałem Silskim (2009).

Premiera światowa internetowej wersji KSW miała miejsce w 2000 roku podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Bibliografia:

The Electronic Literature Collection, VOLUME THREE, February 2016
Cambridge, Massachusetts: Electronic Literature Organization
ISSN: 1932-2016
https://collection.eliterature.org/3/work.html?work=book-of-all-words
http://www.techsty.art.pl/magazyn/magazyn7/cybertext_yearbook_2010.html

Andrzej Pająk, Współczesne generatory cyfrowe
https://docplayer.pl/3395146-Wspolczesne-generatory-cyfrowe.html

Piotr Marecki, Od literatury bitycznej, przez demoscenę, po uncreative writing: instrukcja obsługi e-literatury
https://culture.pl/pl/artykul/piotr-marecki-od-literatury-bitycznej-przez-demoscene-po-uncreative-writing-instrukcja-obslugi-e-literatury-wywiad

Piotr Marecki, Księga Słów Wszystkich, czyli archeologia mediów po polsku
https://www.ejournals.eu/Przeglad-Kulturoznawczy/2014/Numer-1-19-2014/art/3509/

M. Dawidek Gryglicka, Historia tekstu wizualnego. Polska po 1967 roku, Kraków–Wrocław 2012, s. 596.

2023.07.14


KSW


strona główna